Skąd uczyć się UX? Cz. 2 – kursy na Udemy

Jakiś czas temu pisałam o tym, skąd uczyć do o UX – wymieniałam tam moje ulubione książki, podcasty i inne ciekawe źródła do nauki. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę w tej branży lub zastanawiasz się jak zacząć w UX, to zacznij właśnie od tamtego wpisu.

Tym razem chciałabym się bardziej pochylić na kursami na Udemy, które naprawdę wiele mi pomogły na początku mojej drogi, kiedy błądziłam jak goryl we mgle, otumaniona nadmiarem informacji i źródeł, z których mogę się uczyć.

Kursy na Udemy były dla mnie pewnego rodzaju wybawieniem. Można znaleźć wiele merytorycznych treści w przystępnej cenie. Skupiałam się na jednym kursie jednocześnie, dzięki czemu moja nauka zyskała w końcu ustrukturyzowany charakter. Czasami jednak natrafiałam na takie, które zupełnie mi nie odpowiadały – były banalne lub zbyt profesjonalne, jak na tamten etap. Szukałam czegoś, gdzie wartościowa wiedza będzie wymieszana z praktyką, która pomoże mi w zbudowaniu portfolio.

Dzielę się z Wami tymi, które ukończyłam i faktycznie mogę je polecić. Jednak zanim zabierzecie się za kursy, radzę mieć już coś w głowie – pójść na warsztaty, meetup, przeczytać książkę lub obejrzeć kilka filmów na yt.

Pigułka wiedzy teoretycznej

Uważam, że wiedza praktyczna i doświadczenie są najważniejsze, jednak wymagają dobrego podkładu z wiedzy teoretycznej. Bez podstawowej wiedzy i znajomości ogólnie przyjętych zasad projektowania, będziesz się wykładać w pracy na prostych rzeczach i szybko ujawnisz swoje braki.

Te dwa kursy ułożyły mi kilka kwestii w głowie, dowiedziałam się też różnych ciekawych rzeczy, które okazały się być przydatne w projektowaniu aplikacji.

Screen Essentials for UI Designers

Przystępnie podana wiedza techniczna – o rozdzielczości ekranów, projektowaniu RWD, pikselach. Szczególnie przydała mi się część o różnicach między projektowaniem dla iOS i Android.

The Complete App Design Course

Tu też technicznie, ale z kolei o kolorach, typografii i takich sprawach. Bardzo ciekawe, mi się to przydało, szczególnie w świetle moich kompleksów, że nie studiowałam na ASP. Ciagle czuję, że mam duże braki w podstawach typografii i potykam się przy kolorach, ale ten kurs pomógł mi trochę to ogarnąć.

Co w środku?

  • czym jest teoria koloru
  • jak tworzyć palety kolorów do danego projektu
  • skąd czerpać inspiracje kolorystyczne
  • trochę ciekawostek o typografii
  • skąd wywodzą się fonty szeryfowe
  • jak font wpływa na czytelność tekstu
  • jak parować ze sobą fonty
  • UI i UX aplikacji mobilnych
  • fajne przykłady dark patterns
  • różnice w projektowaniu dla iOS i Android
  • dużo źródeł z darmowymi materiałami

Narzędzia

Jeśli chcesz tworzyć portfolio, nie obejdzie się bez znajomości jakiegoś narzędzia do tworzenia aplikacji. Ja naukę rozpoczęłam korzystając z Figmy i niczego nie żałuję. Figma jest super prosta, dostępna na Windowsa i darmowa. To co jest świetne, to że wszystkie te programy są do siebie podobne – Figma, Sketch, Adobe XD. Naucz się jednego, a przestawienie się na inny zajmie Ci maksymalnie jeden dzień (no chyba, że jesteś totalnie antytechnologiczny, wtedy pozostaje mi współczuć).

Zarówno Figma, jak i Sketch czy Adobe XD, oferują darmowe tutoriale, z których nauczysz się podstawowych funkcji programu. Polecam przerobić je na początek, żeby poznać interfejs i zaznajomić się z narzędziem. Później można brać się za praktykę.

Learn Figma

Z tego kursu nauczysz się obsługi programu Figma projektując jednocześnie aplikację z przepisami. Fajna okazja, żeby nauczyć się różnych funkcji w praktyce. Dowiesz się jak robić buttony, mądrze korzystać z symboli, jak wstawiać zdjęcia. Jednocześnie dowiesz się wiele o projektowaniu UI. Podczas kursu powstaje przyjemna aplikacja, którą możesz samodzielnie odtworzyć, dodać coś od siebie, zaproponować ulepszenie i może nawet wrzucić do portfolio.

Sketch App – Modern UI Design

Podczas tego kursu poznasz popularnego Sketcha. Podczas kursu projektujemy naprawdę fajną aplikację Smart Home. Appka jest nowoczesna i wygląda naprawdę ciekawie, można nauczyć się kilku sztuczek. Dodatkowo w tym kursie prowadzący porusza sporo ciekawych kwestii związanych z projektowaniem aplikacji, więc warto obejrzeć i posłuchać, bo ta wiedza na pewno się przyda.

Rysowanie

Czy każdy UX Designer musi umieć rysować? Pewnie nie. Jednak bez wątpienia musi potrafić przekazywać swoje myśli i przedstawiać pomysły. Większość ludzi jest wzrokowcami, najłatwiej komunikować się obrazkowo, dlatego warto ćwiczyć rękę i poprawiać zdolności manualne. Ja jestem strasznie oldchoolowa, ale nadal wolę rysować wireframy ręcznie, niż w programie.

Sketching for UX Designers

Autorka w przyjemny sposób pokazuje, jak przedstawiać swoje pomysły i udowadnia, że każdy potrafi rysować i komunikować się w sposób wizualny. Lekcje poruszają różne tematy – rysowanie ikonek, banerów, a także podstawowe zasady rozmieszczania elementów UI. Po tym kursie tworzenie wireframów nie będzie już dla Ciebie wyzwaniem.

Prototypowanie

From Sketches to Interactive Prototype

Jeśli myślisz, że do stworzenia klikalnego prototypu aplikacji potrzeba mnóstwa czasu, czterech aplikacji i niesamowitych umiejętności.. to jesteś w błędzie! Wystarczy kartka, długopis i aparat w telefonie. Polecam, żeby zrozumieć, że nie wszystko musi być super skomplikowane. Nauczysz się szybkiej komunikacji i dowiesz się, jak wcześnie walidować swoje pomysły.


Te kursy pozwoliły mi poznać świat UX/UI na tyle dobrze, że mogłam już samodzielnie projektować aplikacje, stworzyć pierwsze koncepcyjne projekty, zapełnić portfolio i wystartować w rekrutacji na UX Designera.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Scroll to Top