Skąd uczyć się o UX? Książki, podcasty, kursy

Hej! Ten wpis ma już ponad 5 lat i część zamieszczonych linków może być nieaktualna.
Zapraszam Cię to nowego wpisu z tej serii, gdzie znajdziesz sporo ponadczasowych treści i materiałów aktualnych po 2023 roku.

Udało mi się zgromadzić trochę ciekawych tytułów książek dotyczących UX, linków oraz innych źródeł wiedzy, dlatego postanowiłam je zebrać w jednym miejscu – dzięki temu sama to sobie usystematyzuję, a jednocześnie ktoś inny będzie mógł skorzystać.

Kiedy zaczynamy zgłębiać zupełnie nowy dla nas temat, szukamy różnych źródeł wiedzy. Dla każdego inna forma przekazu jest bardziej skuteczna, wiele zależy także od sytuacji .W domowym zaciszu wybieram książki, bo według mnie zgromadzona w nich wiedza jest najbardziej kompleksowa, ale też czasami zbyt specjalistyczna, jak na początek. Na siłowni słucham podcastów branżowych, a podczas wykonywania domowych obowiązków, w tle lecą filmiki na YT. Dla usystematyzowania wiedzy najlepsze wydają się kursy online.

To jedyny wpis, który publikuję, kiedy nie jest skończony – lista jest cały czas otwarta i będzie stale aktualizowana o nowe znaleziska. Jeśli chcesz coś dodać od siebie, daj znać w komentarzu, chętnie uzupełnię listę o Wasze propozycje!

Książki o UX Design

Steve Krug „Don’t Let Me Think” – ta pozycja pojawia się we wszystkich zestawieniach książek, polecanych dla przyszłych UX Designerów. Nic dziwnego! Od czasu pierwszego wydania minęło już ponad 18 lat, a najnowsze wydanie pochodzi z roku 2014. Nie zmienia to faktu, że książka zawiera zbiór najważniejszych zasad projektowania użytecznych i funkcjonalnych witryn internetowych. Niektóre przykłady śmieszą swoją leciwością, bo są to screeny stron z czasów, kiedy internet wyglądał jeszcze nieco inaczej. Jednak zaskakujące jest to, że wszystkie przytoczone tam zasady, są nadal aktualne. Właśnie ta ponadczasowość sprawia, że książka „Nie każ mi myśleć” stała się ponadczasowym klasykiem w tej branży.

Donald Norman – „The Design of Everyday Things” – wydana w 1988 roku pozycja pokazuje, że dobry i nadający się do użytku projekt to nie fikcja. Znajdujemy tam przykłady różnych rozwiązań z ich analizą. „The Design od Everyday Things” uczy spojrzenia na spotykane dookoła przedmioty i rozwiązania oraz ich obiektywnego oceniania.

Iga Mościchowska, Barbara Rogoś-Turek „Badania jako podstawa projektowania User Experience” – Autorki pokazują jak włączyć badania w kulturę organizacji, aby tworzyć produkty oparte na wiedzy, a nie przeczuciach. Książka jest niezbędnym źródłem wiedzy dla menadżerów, badaczy i projektantów.  Dla badaczy książka stanowi podręczne kompendium wiedzy, a projektantom dostarcza argumentów przemawiających za tworzeniem produktów w oparciu o realne dane. Książka została napisana zarówno dla entuzjastów, jak i przeciwników badań z użytkownikami. Tym pierwszym uzmysłowi różnorodność metod i ułatwi ich dobór do kontekstu projektu, drugim pokaże praktyczne zastosowanie wniosków z badań. Wszystko napisane zrozumiałym językiem, w jasny, przejrzysty sposób. Moim zdaniem niezbędna pozycja dla każdego badacza.

Susan M. Weinschenk „100 rzeczy, które każdy projektant powinien wiedzieć o potencjalnych klientach” – Z zawartych w tej książce rzeczowych instrukcji dowiesz się, jak odczytywać zachowania konsumentów i co przyciąga ich uwagę. Poznasz błędy, jakie ludzie najczęściej popełniają w procesie postrzegania oraz dokonywania wyborów, i nauczysz się je przewidywać. Fragment książki można przeczytać tutaj.

Justyna Koc „Wprowadzenie do User Experience – świetna publikacja, która jest taką pigułką wiedzy na temat User Experience Design. Daje poglądową wiedzę na całą tematykę UX. Jasna i zrozumiała nawet dla zupełnego laika. Pozwala usystematyzować sobie wiedzę i zaostrza apetyt do dalszego poszukiwania informacji.

Darmowe e-booki na UXPin – Na stronie UXPin znajduje się wiele darmowych publikacji w formie e-booków. Dotyczą różnych aspektów projektowania – zarządzanie projektami, trendy oraz wskazówki. Warto zajrzeć!

Podcasty o UX

Nie tylko design  – podcast prowadzony od 2015 roku przez Tomasza Skórskiego. W kolejnych odcinkach rozmawia ze swoimi gośćmi – osobami ze świata UX – o charakterystyce pracy, ciekawych projektach, wydarzeniach. Można się też sporo dowiedzieć, w jaki sposób rekrutowani są UX designerzy i w jaki sposób przygotować się do podjęcia pracy w tym zawodzie. Na stronie nietylko.design znajdują się notatki ze wszystkich opublikowanych odcinków podcastu.

Kanały na YT

Wojtek Kutyła

UX Mastery

Jesse Showalter

Sarah Doody

Flux

Prelekcje z konferencji z całego świata 

Grupy UX na FB

Usability PL

Studia podyplomowe i bootcampy

Studia podyplomowe User Experience Design SWPS Warszawa

Studia podyplomowe User Experience Psychologia Projektowania SWPS Sopot

Intensywny kurs Digital UX w Szkole IT Coders Lab

Kursy online

Kursy UX na Udemy

Kurs online User Experience for the Web na Open2Study 

31 podstawowych lekcji o UX

Warsztaty

Wojtek Kutyła

Strefa UX w Strefie Startup Gdynia

Spotkania cykliczne

Tipi UX

Ladies That UX

Konferencje

UX Poland 

WUD

Product Camp

Element Talks

Gdynia Design Days

Blogi, strony, inspiracje

F5 

Today UX Design

Raport UX

Web Usability

UX Magazine

I jeszcze raz przypomnę – lista jest cały czas otwarta! Jeśli masz ochotę podzielić się jakimś ciekawym źródłem wiedzy, to pisz śmiało, dorzucę do spisu.

6 thoughts on “Skąd uczyć się o UX? Książki, podcasty, kursy”

  1. Pingback: IT nie tylko dla programistów. User Experience | GajaPisze.pl

  2. Pingback: Skąd uczyć się UX? Cz. 2 - kursy na Udemy » Future UX designer

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Scroll to Top