Różnice między UX i UI

UX i UI to terminy, które często są ze sobą mylone. Spotykam się z ich zamiennym stosowaniem, które niewątpliwie jest błędem. Brzmią podobnie i są ze sobą ściśle połączone, jednak zajmują się zupełnie czymś innym.

UX (User Experience) to analityczne podejście do problemów i potrzeb użytkownika, z kolei UI (User Interface) rozwiązuje problem w sposób wizualny, trochę zbliżony do projektowania graficznego. Nie można powiedzieć, że któryś z nich jest lepszy, czy bardziej potrzebny. Projektanci UX i UI wykorzystują różne umiejętności, różne narzędzia i różne podejście, aby rozwiązać ten sam problem. Kiedy pracują razem, rozwiązanie jest kompletne – przemyślane, funkcjonalne, użyteczne i atrakcyjne wizualnie.

UI designer bez UX designera jest jak malarz, który przypadkowo nakłada farbę na płótno, bez wcześniejszego planu, mając nadzieję, że wyjdzie ładnie. Czasem się uda, ale będzie to raczej łut szczęścia, niż metoda.

Z kolei UX designer bez UI designera jest jak sam szkielet budynku – ma już zarysowaną funkcjonalność, jednak brakuje fasady, która będzie zwieńczeniem projektu – sprawi, że będzie użyteczny dla użytkownika i podkreśli zalety rozwiązania.

Tao Zhu Yin Yuan Tower, Taipei

UX (User Experience)

User Experience Design to proces zwiększania zadowolenia użytkownika z użytkowania produktu* poprzez poprawę jego użyteczności, dostępności i przyjemności w interakcji z danym produktem.

UX sprawia, że coś jest przyjemniejsze w użytkowaniu i bardziej funkcjonalne. Ma zastosowanie w odniesieniu do produktów takich jak szklanka, stół czy smartfon, ale także do aplikacji i stron internetowych.

Zainteresowanie dziedziną, jaką jest User Experience, nabrało siły po publikacji książki „Design of Everyday Things” Dona Normana w latach 80-tych. To jedna z obowiązkowych lektur dla osób, które chciałyby się zawodowo związać z projektowanie doświadczeń i projektowaniem w ogóle. Od jakiegoś czasu UX kojarzony jest bardziej z branżą technologiczną.

*W tekstach na blogu używam skrótu myślowego „produkt„, jednak UX ma zastosowanie tak samo dla produktów fizycznych, jak także do usług oraz aplikacji.

Czym zajmuje się UX Designer?

  • badanie potrzeb użytkownika,
  • tworzenie strategii i treści,
  • makietowanie, prototypowanie, testowanie,
  • wdrażanie oraz analiza wyników

Zadanie projektanta UX tak naprawdę nigdy się nie kończy. Dopóki trwa cykl życia produktu, w trakcie którego jest używany, użytkownicy wchodzą z nim w interakcję i mają różne doświadczenia. UX designer powinien obserwować interakcje na różnych etapach życia projektu i na bieżąco udoskonalać go.

Jakie cechy powinien mieć dobry UX Designer?

Dobry UX Designer musi być elastyczny i powinien rozumieć ludzi, z łatwością odczytywać ich emocje i sprawiać, że ich doświadczenia będą wspaniałe.

  • zdolność i chęć rozwiązywania problemów,
  • rozwinięte zdolności poznawcze,
  • umysł analityczny,
  • wiedza z dziedziny psychologii.

Od czego zacząć?

Projektant UX powinien posiadać szereg predyspozycji, których ciężko nauczyć się z książek lub kursów online. Oprócz naturalnych cech, jak analityczny umysł i umiejętność pracy z ludźmi, warto poznawać metody badawcze i sposoby analizy zebranych danych. Na początek najlepsze są książki, które powoli wprowadzą w temat projektowania zorientowanego na użytkowniku – wspomniana już wcześniej pozycja „Design of Everyday Things” oraz „Don’t Make Me Think”. Aby poznać stosowane narzędzia warto brać udział w różnego rodzaju warsztatach projektowych oraz wydarzeniach branżowych. Aby dokładnie poznać cały proces, środowisko projektowe i nauczyć stosowania metod w praktyce, warto rozważyć studia podyplomowe z UX. Alternatywą są intensywne bootcampy skupione na nauce narzędzi projektowych używanych w UX Design. Praktyka i zdobywanie doświadczenia jest tutaj kluczowe.

UI (User Interface)

User Interface Design to projektowanie interfejsu użytkownika dla maszyn i oprogramowania. Celem projektowania interfejsu jest uczynienie interakcji użytkownika z maszyną lub aplikacją, tak prostą i wydajną, jak to tylko możliwe za pomocą środków estetycznych i efektów graficznych.

Praca UI Designera jest bardzo zbliżona do pracy grafika, projektanta stron internetowych oraz do branding designera. UI skupia się głównie na rozwiązaniach digitalowych, takich jak aplikacje i strony internetowe, chociaż nie ogranicza się tylko do nich – ma zastosowanie także od interfejsów maszyn przemysłowych oraz urządzeń domowych.

Obowiązki UI Designera

  • wygląd interfejsu i związane z nim uczucia, podążanie za trendami w web designie,
  • projektowanie wizualne – przyciski, interakcje,
  • projektowanie interakcji, responsywność strony, dostosowywanie do osób z niepełnosprawnościami.

Jak zacząć?

Na pewno warto nauczyć się obsługi programów graficznych, które są podstawą pracy UI Designera. Ważne, aby już od początku budować swoje portfolio, które będzie o wiele bardziej wartościowe, niż wypełnione po brzegi CV. UI Designer powinien śledzić trendy w projektowaniu stron i aplikacji – w tym celu najlepiej obserwować portale branżowe oraz prowadzić tablice na Pintereście.

UX Designer sprawia, że strony są funkcjonalne, a UI Designer sprawia, że są ładne i proste w obsłudze.

Podsumowując

Warto rozróżniać UX od UI. Oba terminy brzmią podobnie, jednak jest między nimi spora przepaść. User Interface to jedynie mały wycinek całego User Experience. UX Designer zajmuje się badaniami potrzeb, rozmowami z użytkownikami, prototypowaniem i testowaniem – używa do tego rozmaitych metod i narzędzi. UI Designer odpowiedzialny jest za stworzenie interfejsu, który umożliwi prostą i intuicyjną interakcję z produktem. UX ma przełożenie na produkty fizyczne, usługi oraz aplikacje czy strony, a UI jest obecnie kojarzony już prawie wyłącznie z IT.

Od kiedy UX wszedł szturmem do świata IT, można rozpisywać się nad podziałami i różnicami, jednak większość firm i tak poszukuje UX/UI/Front-end Developera. Dlaczego? O tym napiszę kolejnym razem, kiedy pod lupę wezmę ogłoszenia o pracę w tej branży. Stay tuned!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Scroll to Top