Pytania, które zadałabym teraz na rekrutacji

Zazwyczaj rozmowę rekrutacyjną kojarzymy z tym, że to my jesteśmy przepytywani, prawda? Ale to jest rozmowa, a nie wywiad, więc nie bójmy się zadawać pytań! Pamiętaj, że też masz prawo dowiedzieć się czegoś o firmie. Wybierasz sobie miejsce i ludzi, z którymi będziesz spędzać dużą część swojego dnia, naprawdę warto dokonać tego wyboru świadomie.

Zdarzają się różne rekrutacje. Czasami faktycznie ze strony rekrutera padnie już wszystko, co chcesz wiedzieć o firmie. Ale kiedy nadal pozostają wątpliwości – pytaj! Już zdarzyły mi się takie sytuacje, że żałowałam, że o coś nie zapytałam. Dlatego teraz, przygotowałam sobie kilka pytań, którymi chętnie się z Tobą dzielę. Mogą posłużyć Ci za inspirację.

Oczywiście nie zadawaj ich wszystkich, błagam! W ten sposób raczej zniechęcisz zespół rekrutacyjny swoją upierdliwością i zostanie to negatywnie odebre. Wybierz raczej te, na które odpowiedzi nie padły samoistnie, nie zostały wymienione w ogłoszeniu, a są dla Ciebie ważne. Uważam, że zadawanie pytań (mądrych i w rozsądnej ilości) jest brane raczej na plus podczas rekrutacji.

Pytania podzieliłam na kategorie, żeby łatwiej było się w nich odnaleźć. Zastrzegam sobie także prawo do aktualizowania listy, szczególnie, że biorę teraz aktywnie udział w rekrutacjach i pewnie niedługo Wam o tym opowiem 🙂

Pssst.. Ten wpis dostępny jest też w wersji audio, jako odcinek podcastu, na wszystkich platformach streamingowych w tym Spotify i Youtube.


Zespół

Czy w firmie designer jest częścią zespołu deweloperskiego?

Przywykłam do pracy razem z deweloperami w jednym zespole. Zawsze dobrze układała nam się współpraca i szybko widziałam efekty mojej pracy. Dodatkowo dzięki temu dowiedziałam się wiele o ograniczeniach technologicznych, dlatego mogę projektować lepiej niż kiedyś. Chyba nie wyobrażam sobie pracy w firmie, gdzie designerzy tworzą wyizolowany zespół, a do programistów wysyła się tylko link do Figmy z komentarzami. Nigdy tak nie pracowałam, znam tylko z opowieści. To ważna dla mnie kwestia, ale gdyby firma była fajna, to pewnie bym zaryzykowała. Może nie taki diabeł zły, jak go malują.

Czy zespół pracuje w scrumie?

Kolejna ważna kwestia, która wynika z mojego dotychczasowego pozytywnego doświadczenia pracy w scrumie. Dobrze mi się pracuje na takich zasadach, przyzwyczaiłam się do tego rytmu. Jednocześnie, raczej bym nie zdyskwalifikowała firmy pracującej w innym frameworku, ale chciałabym to wiedzieć już na początku. Mogłabym się przygotować, może coś poczytać, albo zrobić krótki kurs. Żółta lampka zapaliłaby mi się w momencie, gdybym usłyszała o jakimś naciąganym pseudo-scrumie, bo z tego rzadko kiedy wynika coś dobrego i powstaje więcej chaosu niż pożytku.

Z jakimi największymi wyzwaniami zespół mierzył się w ostatnim czasie? Alb przykład ostatniego projektu zrealizowanego przez zespół

Zadając te pytanie, chciałabym dowiedzieć się jakiego typu projekty realizuje zespół, aby mieć jakieś pojęcie, nad czym mogę pracować w przyszłości. Chciałabym wiedzieć jak duże są to projekty, ile trwają, co jest w nich wyzwaniem itd.

Jak często zespół ma okazję pracować razem?

To pytanie szczególnie ważne, kiedy zespół jest rozproszony po Polsce lub po całym świecie, a na co dzień pracujemy zdalnie. Moje doświadczenie pokazuje, że kilka dni spędzone razem na „integracji” potrafi całkowicie zmienić dynamikę zespołu i zdecydowanie zwiększyć jego wydajność. Także byłabym bardzo szczęśliwa, gdyby docelowa firma dbała o integrację zespołów organizując co jakiś czas ogólnofirmowe wydarzenia, lub po prostu fundując nam bilety lotnicze, żeby chociaż raz na kwartał się spotkać i popracować w jednym miejscu.


Proces projektowy

Jak wygląda proces projektowy w firmie / zespole?

W większości firm proces projektowy oparty jest o design thinking, z pewnymi etapami bardziej lub mniej rozbudowanymi. Na pewno warto o to zapytać, aby mieć świadomość, jak to wygląda u nich. Tu można się też dowiedzieć jak duży nacisk kładą na research, ile czasu nad nim spędzają, czy może w ogóle bagatelizują ten etap projektowania. Dopytałabym dodatkowo o procesy wewnątrz zespołu, bo nierzadko zespoły modyfikują pod siebie pewne ogólnofirmowe procesy.

Nad iloma projektami jednocześnie pracuje designer?

Obłożenie pracą to ważna kwestia. Pamiętam, jak trudno mi było pracować w dwóch zespołach jednocześnie i przeskakiwać między wątkami. Zdecydowanie wydajniej pracuje się w jednym zespole, aby chociaż kontekst był ten sam. Także na pewno warto wiedzieć, jak wygląda obciążenie designera w danej firmie i ile projektów jednocześnie musi ogarniać.

Kto podejmuje ostateczną decyzję o designie? Czy designer ma ostateczne słowo?

To ważne, lecz trochę wrażliwe pytanie, zadawajcie je ostrożnie i z wyczuciem. Widziałam już takie sytuacje, gdzie grono mega doświadczonych designerów przygotowywało rozwiązanie problemu, a potem wysoko postawiony stakeholder komentował kolor (swoją drogą kolor brandowy..). To nie jest zdrowe i świadczy o braku zaufania do projektantów. Także warto trochę to wybadać, jednak tak jak mówię, lepiej zachować uważność, żeby nie wypaść na osobę zamkniętą na feedback*.

*oczywiście „nie podoba mi się ten kolor” to nie feedback, to osobista opinia, która nie powinna mieć przełożenia na produkt.. ale to inny wątek 🙂

Jak wygląda dojrzałość kultury designu w firmie? Czy stakeholderzy rozumieją znaczenie designu?

To pytanie jest w sumie powiązane z powyższym. Szukałabym sama odpowiedzi między wierszami podczas wypowiedzi zespołu rekrutacyjnego, bez zadawania pytania wprost. Szczególnie zwróćcie uwagę, jak opowiadają o procesie projektowym. Warto też dowiedzieć się kim są na co dzień stakeholderzy, jak długa jest ścieżka decyzyjna.

Community designerów

Ilu jest designerów w firmie i czy mają jakieś community wewnątrz firmy? Czy jest przestrzeń do dzielenia się wiedzą?

Do tej pory miałam ogromne szczęście pracować w firmach, gdzie było wewnętrzne community designerskie. Mieliśmy wspólne cele, projekty, a także przestrzeń do wymiany wiedzy. To zawsze była otwarta i wspierająca grupa ludzi z tego samego fachu, świetne uzupełnienie codziennej pracy w zespole developerskim. Także to jest ważne dla mnie, żeby było co najmniej kilku projektantów w firmie, którzy mają jakiś punkt styku i możliwość wymiany doświadczeń.

Jak wygląda współpraca między designerami?

To również ważna dla mnie kwestia. Temat powiązany z procesami, ale także rolami w projekcie. Warto dowiedzieć się w jakim układzie się pracuje w projekcie – zawsze jest tylko jeden designer czy może dwóch? Osobno UX i UI designer czy jeden projektant od wszystkiego? W jednej z firm dobieraliśmy się w pary i wzajemnie feedbackowaliśmy sobie swoje projekty przed pokazaniem ich stakeholderom, co uważam, że było świetne – pomagało utrzymywać poziom designu na wysokim poziomie, a także pomagało w rozwoju.

Jak rozkłada się seniority designerow?

Lepiej uważać na firmy, gdzie są sami junior designerzy, i wbrew pozorom sami seniorzy to też nie taka idealna sytuacja. Uważam, że najlepsze jest mieszane seniority w ramach specjalizacji, bo wtedy każdy ma szansę na rozwój. Junior, żeby się rozwijać potrzebuje czerpać wiedzę i doświadczenie od kogoś z większym stażem. Z kolei senior, potrzebuje juniora, żeby udowodnić, że potrafi przekazywać wiedzę. Pracowałam w firmie, gdzie byli sami seniorzy, a ja żeby awansować musiałam właśnie wykazać, że potrafię mentorować komuś z mniejszym doświadczeniem.. no i pojawił się problem. Zdrowy balans jest najlepszy.

Przydają Ci się moje wpisy?

Jest prosty sposób, żeby powiedzieć „Merci, że jesteś tu” – możesz jednorazowo wesprzeć moją działalność, stawiając mi wirtualną kawkę i tym sposobem doceniając moją pracę. Dziękuję!


Rozwój

Jak wygląda proces rozwojowy?

Nauczona doświadczeniem, na pewno teraz zapytam o to, jak wygląda proces rozwojowy i ile trwa. Ostatnim razem nie zapytałam, zaufałam, że „pomożemy Ci awansować najszybciej jak to możliwe”, zgodziłam się zejść ze stawki… a potem czekałam rok na pierwszą ewaluację i podwyżkę. Także słuchajcie, lepiej zapytać i wiedzieć. Gdybym wiedziała, że pierwszą podwyżkę dostanę po roku, to po prostu bym nie zeszła ze swojej stawki. Warto też mieć świadomość jak taki proces wygląda, bo w niektórych firmach jest to reguła, że co pół roku zespól przechodzi przez taki proces, a w innych firmach jest to długi i mozolny proces z milionem zaangażowanych osób.

Jakie są kolejne kroki rozwoju dla designera? Co jest oczekiwane na wyższym stanowisku?

Jako, że zawsze lubię znać kolejny krok i kolejny „poziom do wbicia”, to zapytałabym o to, co mnie czeka w danej firmie na ścieżce rozwojowej. Różnie to bywa, szczególnie już na seniorskich pozycjach zdarza się, że proces się jakoś dziwnie urywa i ciężko wyznaczyć sobie kolejne cele, bo nikt tego nie sprecyzował. Dlatego warto się dowiedzieć, jak to wygląda w tej konkretnej firmie.

Czy zespół / pracownicy otrzymują budżet rozwojowy?

To w sumie takie pytanie dodatkowe, nie jest dla mnie jakieś kluczowe, ale warto wiedzieć. Często jest to już zapisane w ogłoszeniu, ale można dopytać na jakiej zasadzie budżet jest przyznawany i na co można go przeznaczać. Są firmy, które w ogóle nie kontrolują na co wydajecie budżet rozwojowy, w innej firmie trzeba pisać referaty o tym, jak dana książka czy kurs są powiązane z 5-letnią strategią firmy. Jeśli firma nie oferuję budżetu rozwojowego, to możecie trochę podnieść stawkę, żeby rozwijać się we własnym zakresie.


Firma

Na jakim etapie rozwoju jest firma? Czy firma ma stabilne źródło przychodów czy jest finansowana przez inwestorów?

To nowe pytanie na mojej liście. Nigdy go jeszcze nie zadałam i nie wiem jak rekruter zareaguje, bo jest trochę wrażliwe. Ale wiecie, fale grupowych zwolnień z każdej strony, lepiej wiedzieć jak wygląda sytuacja. To wcale nie jest oczywiste, że kiedy firma prowadzi aktywnie rekrutacje, to jej sytuacja jest stabilna.

Jaka jest wizja i strategia firmy na kolejne lata?

Jestem na etapie, że chciałabym pracować w firmie, której wizja będzie spójna z moimi wartościami, a mówienie o tym gdzie pracuje, będzie napawało mnie dumą. Dobrze też, kiedy firma sama wie, dokąd zmierza, co wcale nie jest takie oczywiste. Na dzielenie się strategią może być za wcześnie podczas rekrutacji, ale uważam, że kluczowe obszary mogą spokojnie podać.


Dopasowanie do oferty

Jakie cechy charakteru i umiejętności miękkie są najbardziej pożądane na tym stanowisku? Jak opisałbyś idealnego kandydata?

Jak w odpowiedzi usłyszysz „silna psycha i umiejętność pracy pod presją”, to raczej uciekaj 😀 A tak serio, to warto dowiedzieć się co poza znajomością Figmy i 5-letnim doświadczeniem cenią sobie w danej firmie czy zespole. Każda firma będzie wyznawała trochę inne wartości i coś innego może być dla nich kluczowe. Już na tym etapie możesz wyczuć, czy się z nimi dogadasz, czy na przykład nadajecie na zupełnie innych falach.

Dlaczego szukacie kogoś na to stanowisko?

Odpowiedź, może dać Ci ogląd jakie mniej więcej wyzwania będą na Ciebie czekały. Możliwe, że ktoś się zwolnił i szukają kogoś na jego miejsce. Wtedy pewnie czeka już kolejka zadań i będzie trzeba się z tego odkopać, co będzie jeszcze trudniejsze, jeśli tej osoby już w firmie nie ma. Inną opcją jest to, że tworzą nowy zespół – to oznacza tworzenie na nowo procesów, tworzenie kultury zespołu itd. Każdy scenariusz będzie niósł za sobą jakieś szanse i wyzwania.


Podsumowanie

Tak, jak już wspominałam, nie zadaje wszystkich tych pytań, bo po prostu jest tego za dużo. Wybieram te, na które sama nie znalazłam odpowiedzi lub nie usłyszałam w wypowiedzi osoby z drugiej strony. Chciałam Wam uzmysłowić, jak wiele jest kwestii, na które warto zwrócić, jeśli chcecie szukać pracodawcy świadomie. Oczywiście wymaga to już nieco doświadczenia i świadomości, czego się chce, a czego nie.

Wybierając firmę, warto zacząć od wyboru, czy chcesz pracować w firmie produktowej czy w software housie. W każdej z nich pracuje się trochę inaczej pomimo wykonywania tej samej roli.

A Ty, jakie pytania zadajesz na rekrutacji? Na co szczególnie zwracasz uwagę? Daj znać w komentarzu!

1 thought on “Pytania, które zadałabym teraz na rekrutacji”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Scroll to Top